П’ятниця, 20 Травня, 2022

Вища освіта та «кадровий голод» на Житомирщині. Дії та коментарі Президента України

Це взаємопов’язані поняття, саме тому Президент України провів зустріч з керівниками вищих навчальних закладів. Такий формат є незвичним, адже з 2005 року не відбувалося подібного роду подій. Детальніше про те, яка ситуація в Україні та Житомирщині, розповість Житомир Yes.

Зустріч

В проведеному заході прийняли участь Президент України, Юрій Костюк, Сергій Бабак. Були обговорені важливі питання стосовно оптимізації вищих навчальних закладів, розширення їх фінансової автономії. Також обговорені такі ключові моменти, як рівень заробітних плат, умови навчання студентів.

Президент України акцентував увагу на тому, що в Україні загалом навчається більше мільйона студентів. Більший відсоток з названих не бажають залишатися в своїй країні, працювати на її благо. Та ж частина фахівців, котрі залишаються, не працюють по спеціальності.

Рішенням, за словами команди Володимира Зеленського, є створення умов на законодавчому рівні для розвитку системи вищої освіти, її подальшої еволюції. Верховна рада робить кроки, направлені на зміну в системі фінансування університетів. Все це сприятиме покращенню якості освіти. До тактичних планів відносять також проведення вступної компанії, фінансова автономія вищих навчальних закладів.

Ситуація на Житомирщині

Житомирський обласний центр зайнятості постійно повідомляє інформацію стосовно дефіциту кадрів. Найбільш гострою постає ситуація стосовно пошуку водіїв, швачок, кочегарів, продавців, кухарів, викладачів та вихователів. В дефіцитну категорію потрапили також професії операторів АЗС, інспекторів патрульної поліції.

Отримані дані були сформовані завдяки державній службі зайнятості, даних кадрових агенцій, інформаційних ресурсів з пошуку роботи, Державної служби статистики України.

Заробітна плата по Житомирській області в середньому складає 5700 гривень. Причому, за результатами проведеного дослідження було виявлено, що заробітна плата чоловіків на 17% більше за оплату праці жінок.

З кожним роком ситуація лише погіршується, тому в контексті реформи освіти неодноразово йдеться про скорочення кількості ВНЗ. Для оптимізації вищих навчальних закладів в Україні планується змінити систему фінансування, закрити філії в деяких містах.

Нагадаємо, в 2016 році Міністр освіти та науки Лілія Гриневич подала ідею стосовно оптимізації ВНЗ. Під «оптимізацією» мова йде про створення високої конкуренції серед майбутніх кадрів, ріст якості освітніх послуг.

Варто відмітити, що в ситуації, коли присутній «кадровий голод», необхідні зміни у закладах вищої освіти. Якщо ніяких дій не застосовувати, тоді ситуація залишиться незмінною. Саме такої думки притримується Володимир Зеленський.

Він відмічає необхідність створення можливостей для розвитку освіту в цілому (на основі нового закону про освіту), приєднання бізнесу до формування кадрів, створення механізмів венчурних фондів. Важливим є також фінансування стартапів. Президент України переконаний, що необхідно перетворити модель вітчизняної освіти в сучасну, комфортну та успішну модель.

ВНЗ та кадри