Середа, 22 Червня, 2022

Мери Житомира: ретроспектива

У Житомирі було обрано не одного міського голову, і кожен із них чимось запам’ятався містянам: хтось – з позитивного боку, хтось – не дуже. Детально ж про міських голів Житомира на yes-zhytomyr.

Проте попередньо пропонуємо заглибитися у історію та передумови виникнення місцевого самоврядування. 

Історія розвитку місцевого самоврядування 

Так, воно розвинулося як результат розвитку людської цивілізації, разом з тим, перші його паростки проростають у часи, коли такого поняття як держава, не існувало, а самоврядування було родоплемінним. Про певні зародки місцевого самоврядування знали й люди часів античності. До прикладу, у 45 році до н.е. закон Юлія Цезаря затвердив таку організації муніципального устрою, які дали початком визначенню основного напряму розвитку місцевого самоврядування у всьому світі. 

Що стосується Київської Русі, то самоврядування має громадянське значення, в основі – виробнича та територіальна ознаки. Проте все ж  відродження місцевого самоврядування в Україні стало можливим лише після здобуття нею незалежності. Уперше спроба реорганізувати місцеві ради  в органи місцевого самоврядування відбулася у зв’язку з прийняттям Закону “Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування” 7 грудня 1990 року .

 Наступний крок розвитку місцевого самоврядування в Україні – прийняття нової редакції Закону “Про місцеві ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування” 26 березня 1992 року ,згідно з яким місцеве та регіональне самоврядування закріплювалося як основа демократичного устрою влади в Україні.

 У зв’язку з прийняттям 28 червня 1996 року Конституції України, місцеве самоврядування отримало конституційний статус. 

Історія та адміністративно-територіальний устрій Житомирської міськради 

У першу чергу слід заглибитися у історію створення Житомирської міськради та познайомитися зі специфікою адміністративно-територіально устрою.

Тож варто зазначити, що 1930 року Житомир підпорядкувався столичному центру, разом з тим, було утворено приміську зону Житомирської міськради, до складу якої увійшли Андріївська, Вересівська, Гадзинська, Голіївська, Кам’янська, Крошенсько-Українська, Крошенсько-Чеська, Соколово-Гірська сільрада Черняхівського району, Вацківська, Калинівська, Левківська, Пісківська, Пряжівська, Станишівська сільрада Іванківського району, Альбінівська, Барашівська, Богунська, Псищанська, Сінгурська, Янушевицька сільрада Троянівського району Волинської округи, яка зазнала розформування.

У лютому 1933 року завершилася діяльність Андріївської сільради, натомість створена Скоморохська сільрада.

Починаючи з жовтня 1935 року, міська рада прийняла до свого складу ще такі сільради Мархлевського району, який зазнав ліквідації: В’юнківську, Жовтобрідську, Покостівську, Соболівську, Тартачківську, Улянівську, Шиєцько-Будську. Також було приєднано Березівську, Дубовецьку, Колоїїдівську, Садківську, Черемошненську сільради Черняхівського району.

У листопаді 1935 року до складу міськради доєдналися ще Буцьку, Високопічську, Денишівську, Корчацьку, Старошийківську сільради Троянівського району, а у червні 1937 року – ще й Ново-Руднянську сільраду цього ж району.

У вересні 1937 році відбувається історична подія: Житомирська міськрада спільно із околицями міста увійшла до складу нещодавно утвореної Житомирської області.  

У травні 1939 року усі сільради увійшли до складу нещодавно утвореного Житомирського сільського району.

До 2018 року Житомирську міську раду можна було охарактеризувати так: адміністративно територіальна одиниця, яка перебуває у підпорядкуванні міста Житомир, який розташований  у Житомирській області, з 268 000 осіб населення.

У вересні 2018 року Житомирська міськрада 27 вересня 2018 року долучилася до нещодавно створеної Житомирської міської територіальної громади. 

А зараз, коли вже склалося уявлення про адміністративно-територіальний устрій Житомирської міськради, поговоримо про міських голів, які, скоріше за все, запам’яталися містянам. Тим, хто вже забув про ці персоналії або не володіє інформацією про їхню діяльність, сподіваємося, буде не менш цікаво. 

Віталій Мельничук 

На момент проголошення незалежності України у серпні 1991-го року головою Житомирської міської ради було обрано Віталія Мельничука.

Віталій Мельничук народився у грудні 1953 року в місті Коростень. Кандидат економічних наук, доцент Національного університету «Києво-Могилянська академія». Нардеп Верховної ради України першого скликання від Промислового округу міста Житомира.

Із 1990 по 1992 рік – голова Житомирської міської ради та її виконавчого комітету. Паралельно із посадою мера, він був ще й депутатом Верховної Ради України

Віталій Мельничук – перший мер Житомира за часів Незалежної України

У той час, коли Віталій Мельничук перебував на посаді Житомирського міського голови, над будівлею міської ради замайорів блакитно-жовтий прапор України. Також варто зазначити, що під рішенням про відновлення історичного герба Житомира стоїть його підпис.

1992 року Віталій Мельничук склав повноваження мера Житомира задля зосередження на діяльності у парламенті, адже протягом 1993-1995 років він обіймав посаду керівника групи радників виконуючого обов’язки Прем’єр-міністра України, був радником Прем’єр-міністра України. У період з 1995 по 1997 роки він перебував на посаді радника Голови Верховної Ради України, у 1997–2005 роках працював заступником Голови Рахункової палати України.

Анатолій Фесенко

Перебував на посаді міського голови Житомира із 1992 по 2002 роки, тобто у загальному 10 років – це рекорд для міста. У ті часи було доволі складно зберегти штат як міськради, так і підпорядкованих їй комунальних підприємств, проте Анатолію Фесенку це вдалося. Пішов з життя у 2004 році. 

Георгій Буравков 

Житомирський міський голова із 2002 року по 2006 рік, бізнесмен. Народився Георгій Буравков 1957 року у місті Узин на Київщині у родині військовослужбовця, випускник Озернянської загальноосвітної школи Житомирського району. Протягом 1975-1977 років служив у повітряно-десантних військах спеціального призначення, а із 1978 по 1984 рік проходив навчання у Вінницькому політехнічному інституті за спеціальністю  інженер-будівельник. 2003 року здобув другу вищу освіту у Житомирському державному технологічному університеті за спеціальністю облік та аудит. 

Свою професійну діяльність розпочав у 1984 році  із посади інженера будівельно-монтажного управління Житомира.  А у 2002 році починається кар’єра Георгія Буравкова у органах місцевого самоврядування, адже його було обрано депутатом Житомирської обласної ради. У тому ж 2002 році його було обрано міським головою Житомира. Каденція міського голови Житомира тривала з 2002 по 2006 рік.

Цікаві деталі біографії Георгія Буравкова 

Георгія Буравкова звинувачували у розкраданні шістьох мільйонів доларів бюджетних коштів. Кримінальну справу проти мера Житомира прокуратура Житомирської області відкрила у листопаді 2006 року. Так, мова йде про те, що протягом 1995-2003 років комерційні структури, діяльність яких стосувалася Георгія Буравкова, заборгували до бюджету держави шість мільйонів доларів, наданих у рамках кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку під гарантії Уряду.

Справа проти Георгія Буравкова тривала до 2013 року, саме тоді, 18 та 20 вересня було запроваджено остаточні рішення суду, які говорили про те, що його затримання було незаконним, а досудове слідство – необ’єктивним. Також слідчого та прокурора прокуратури Житомирської області, задіяних у кримінальній справі проти Буравкова, відсторонили від кримінального провадження через «обставин, що викликають обґрунтовані сумніви в їх неупередженості» постановою Корольовського райсуду Житомира від 18 вересня. 

У роки перебування Георгія Буравкова на посаді мера Житомира, розпочалися роботи із забезпеченням освітленням центральних вулиць міста.

Віра Шелудченко 

Віра Шелудченко народилася у 1952 році в смт Чуднів Житомирської області. Протягом 1969-1974 років  здобувала вищу освіту на хіміко-технологічному факультеті Київського інституту легкої промисловості. За освітою – хімік-технолог. Починаючи з 1999 року і до моменту обрання на посаду міського голови Житомира працювала директором СП «Житомир-Полісакс». Має три нагороди: орден княгині Ольги III ступеня, орден «За визначні досягнення», золоту медаль «За ефективне управління». 

На посаді міського голови Житомира перебувала у період з 2006 по 2010 роки.

За часів перебування Віри Шелудченко на посаді мера Житомира продовжувалися роботи з освітлення вулиць міста. Також варто зазначити, що у той час, коли Віра Шелудченко обіймала посаду міського голови, у Житомирі відбулася приватизація комунальних приміщень.

Володимир Дебой

Володимир Дебой народився у червні 1969 року у місті Київ. 1992 року здобув освіту інженера-механіка у Санкт-Петербурзькому технологічному інституті холодильної промисловості. Із 1992 по 1997 роки навчався у Національній академії управління на економіста. 2007 року завершив навчання у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, де здобув фах правника. Трудову діяльність розпочав із посади дозиметриста ІІІ розряду на Житомирському пивзаводі у 1986 році. Період життя із 1998 року по 2008 рік пов’язані із ВАТ «Житомирпиво», там він працював на посадах комерційного директора та голови правління.

У травні 2008 року Володимир Дебой  отримав посаду заступника голови Житомирської обласної державної адміністрації.

Унаслідок виборів 31 жовтня 2010 року, Володимира Дебоя було обрано Житомирським міським головою. У період із жовтня 2010 року та до лютого 2014 року – міський голова Житомира. 

Житомирянам запам’ятався тим, що ініціював програму енергоефективності та теплозбереження у освітніх закладах міста, та і у бюджетних загалом. 

Кар’єра Володимира Дебоя на посаді мера Житомира завершилася достроково у лютому 2014 року. 

Сергій Сухомлин

Сергій Сухомлин народився 1971 року у місті Червоноармійськ (з 1993 року – Радивилів) Рівненської області.

Після закінчення Житомирської загальноосвітньої школи №21 у 1988 році вступив до Харківського вищого танкового командного училища. Закінчив заклад із відзнакою. Строкову військову службу проходив у Житомирі.

За періодом навчання та служби в армії настав час підприємницької діяльності. Так, Сергій Сухомлин працював комерційним директором ТОВ «Технотронік». Обіймав посади комерційного директора, директора житомирського підприємства з виготовлення вікон – ТОВ «Візаж».

2006 рік для Сергія Сухомлина став початком політичної кар’єри. Так, цього року його було обрано депутатом Житомирської міської ради за списком від політичної партії «Наша Україна».

Протягом 2010-2014 років Сергій Сухомлин був депутатом Житомирської обласної ради від політичної партії «Фронт змін».

Сергій Сухомлин – активний учасник Євромайдану

Слід відзначити активну участь Сергія Сухомлина у житті Євромайдану, адже до його діяльності він долучився на самому початку, у листопаді 2013 року. У 2014 році, у березні, за підтримки учасників Євромайдану у Житомирі, кандидатуру Сергія Сухомлина висунули на посаду першого заступника міського голови. За рішенням сесії Житомирської міської ради, кандидатуру Сухомлина затвердили, і він отримав цю посаду. 

Протягом березня 2014 – листопада 2015 року Сергій Сухомлин працює на посаді 1-го заступника Житомирського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

У листопаді 2015 року Сергія Сухомлина обирають Житомирським міським головою.

2016 рік для Сухомлина ознаменувався закінченням Університету державної фіскальної служби України, де він здобув повну вищу освіту, отримав спеціальність «Фінанси та кредит» та здобув кваліфікацію спеціаліста з кредитування та фінансів.

Загалом з ім’ям Сергія Сухомлина пов’язано п’ять партій: «Наша Україна», адже у протягом 2006-2010 років він був депутатом Житомирської міської ради від цієї політичної сили, «Фронт змін», адже протягом 2014 років він обіймав посаду депутата Житомирської міськради від цієї політичної партії, «Батьківщина», адже у 2012 році він балотувався до Верховної Ради України від цієї політсили, «Солідарність», адже Сергій Сухомлин був членом Центральної ради цієї політичної партії, «Пропозиція», адже у 2020 році він балотувався у мери від цієї політичної партії.

Переміг на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Має такі нагороди:

Орден «За заслуги» ІІІ ступеня (23 серпня 2021) — за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення обороноздатності, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 30-ї річниці незалежності України.

Орден Данила Галицького (28 червня 2017) — за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм.