П’ятниця, 20 Травня, 2022

Почесне звання “Поліська” – міська рада клопоче про присвоєння 95-ій бригаді нової назви

29 листопада відбулася позачергова сесія Житомирської міської ради. На ньому депутати розглянули питання перейменування 95-ої окремої десантно-штурмової бригади Збройних сил України на Поліську. Після того як більшість проголосували “за”, можновладці звернулися до міністра оборони та президента України Володимира Зеленського з цим проханням. Далі на yes-zhytomyr.

Причина перейменування

Мер міста Сергій Сухомлин повідомив, що мета перейменування — відзначити бойові заслуги військової частини, високі показники підготовки, успіхи під час виконання завдань у зоні Антитерористичної операції та під час Операції Об’єднаних сил, участь у миротворчих місіях організованих ООН. Окрім цього, міський голова заявив, що це прохання надійшло до нього саме від бійців 95-ої бригади.

Назва військової частини змінювалася вже тричі:

  • 95-ий навчальний центр аеромобільних військ;
  • 95-а окрема аеромобільна бригада;
  • 95-а окрема десантно-штурмова бригада.

До 1990-х бригада вважалася навчальним центром, проте пізніше її переформували. Перші здобутки почалися з другого тисячоліття. Тоді військовослужбовці долучилися до міжнародних навчань та ООНівських миротворчих місій.

Чому це важливо для Житомира?

Для багатьох 95-а десантно-штурмова бригада стала відомою у 2014-ому році. Навесні вони першими відправилися на захист рідної землі від російської агресії. Спочатку два батальйони (13-й та перший) перекинули у Херсонську область. Після того, як агресія з’явилася на Донбасі, їх перенаправили під Краматорськ. Тоді ж, навесні, військові зазнали першої втрати – на міні підірвався Дмитро Куриленко.

2 травня відбувся штурм Слов’янська за участі бійців. Він дався військовослужбовцям тяжко: спочатку на шляху до точки оборони їх заблокували місцеві жителі, серед яких були й озброєні ворожі бойовики, а потім з-за спин мирного населення другі відкрили вогонь по десантниках. Це змусило їх відійти до гори Карачук.

26 травня група бійців бригади увійшли до складу зведеного резерву для допомоги підрозділам, що брали участь у бою за Донецький аеропорт.

19 червня завдяки розвідвзводу вдалося звільнити НП Ямпіль та Закітне.

Військовослужбовці бригади також залучалися до боїв за:

  • Красний Лиман;
  • Лисичанськ;
  • Ясинувату;
  • кордон;
  • район шахти “Бутівка”;
  • Дебальцеве;
  • Авдіївську промзону.

Саме на честь військових перейменовано одну з вулиць Житомира – вулицю Героїв Десантників. Багато бійців було відзначено державними нагородами Герой України, а митець з Росії Андрій Орлов присвятив їм вірш, що нагадує про захисників Донецького аеропорту, який має трепетну назву “Якщо не ви, то хто?”. На жаль, протягом бойових дій військовослужбовці втратили багато своїх побратимів, станом на лютий 2018-ого року їх кількість становила 83 людини, згідно з книгою пам’яті.

Тому майже кожен житомирянин знає та пишається своїми героями. Зокрема, у місті під час проведення багатьох свят вшановують пам’ять захисників.