Середа, 22 Червня, 2022

Місцеві вибори в Житомирі: перемоги та поразки

Житомиряни зробили свій вибір, обравши мером міста Сергія Сухомлина вдруге. Другого туру не було. Деталями того, як пройшли вибори 25 жовтня 2020 року, які були виявлені порушення, розповість Житомир Yes.

Явка виборців

На території всієї України спостерігалась низька явка виборців. Цього 2020 року їх кількість була рекордно низькою, тільки 36,8% прийшли на дільниці задля того, щоб обрати кандидата на посаду міського голови. Якщо порівнювати з 2015 роком, то кількість виборців на 10% менша.

Лідером по активності стала Тернопільська область, де проголосувати прийшло 47%, а найменше осіб зробили свій вибір у Донецькій області, 32%. На Житомирській області показник явки виборців склав 34,47%, а у місті Житомирі рекордні 28,8%.

Кабінки для голосування

Житомир прославився саморобними кабінками для голосування та не тільки. Дві виборчі ділянки навіть таким не могли похвастатися, адже кабінок для голосування взагалі не було. На одній ділянці, для прикладу, імпровізованою кабінкою стали сходи. На іншій дільниці просто взяли стільці, перетягнуті тканиною. Деякі ділянки відмітилися тим, що замість кабінок використали конструкції зі спортивного інвентарю.

Житомирянам цікаво, чому ж так вийшло. Оксана Пліс, голова житомирської територіальної виборчої комісії зазначила, що через пандемію коронавірусу таким питанням, як облаштування виборчих кабінок, просто ніхто не хотів займатися. Відмічається також те, що Житомирська виборча комісія протягом довгого проміжку часу не могла обрати виконавця робіт. Оксана Пліс зазначила, що досить довго не могли знайти виконавця. В результаті була знайдена фізична особа, котра і намагалася виправити ситуацію. Оксана Пліс зазначила, що на деяких дільницях не вдалося нічого зробити через те, що виконавцю послуг просто не відкривали двері. Саме тому фізична особа не встигла вчасно підготувати дільниці до проведення місцевих виборів.

У Виборчому кодексі чітко визначені норми голосування, однією з обов’язкових складових є кабінки задля таємного голосування. Якщо виборча ділянка мала, то кількість кабінок не має бути менше 2, для середніх – не менше 4, а для великих виборчих ділянок – не менше 6.

Карантинні обмеження

Житомир підготувався до місцевих виборів 2020 року, прославившись саморобними кабінками та не тільки. Голова однієї з місцевих виборчих дільниць поділилася враженнями.

Вона зазначила, що все те, що в цілому відбувалося під час виборчого процесу, було цілковитим знущанням над головами комісій та виборчими комісіями. Проблемною була сама підготовка до виборчого процесу, організація, котра пройшла м’яко кажучи на низькому рівні. Голова однієї з виборчих комісій додала, що кабінки не встановили вчасно. Окрім цього на виборчі дільниці навіть не дали плакати, на яких зазначена інформація про кандидатів на пост міського голови.

Якщо оцінювати карантинні обмеження та рівень забезпечення засобами захисту членів комісії, то він не був належним. Кожний член виборчої комісії отримував лише одну маску на весь період та одна пара рукавиць. Нагадаємо, захисну маску варто змінювати кожні 2-3 години, а члени виборчої комісії працювали на дільницях більше доби. Натомість з міського бюджету було виділено на засоби індивідуального захисту майже 250 000 гривень.

Але серед позитивного, на всіх дільницях Житомирщини дільниці були забезпечені антисептиками у повному обсязі, надані захисні костюми для людей, котрі хворі на коронавірус, але хочуть проголосувати.

Безпечне голосування

Житомирян закликали прийти та обрати кандидата на посаду мера міста. Щоб убезпечити себе, містянам рекомендували:

 • завчасно підготувати свою ручку, антисептик, взяти їх з собою на голосування;
 • якщо є можливість, залишити дітей, тварин вдома, не приходити з ними на дільницю;
 • перед входом на виборчу дільницю одягнути маску та обробити руки антисептиком, повторити процедуру після голосування;
 • паспорт не потрібно передавати з рук в руки, краще просто показати;
 • не забувати про безпечну дистанцію у 1,5 метри.

Позови до суду

Відомо, що після виявлених порушень, деякі кандидати в мери міста подали позови до суду. Олена Розенблат підтвердила інформацію, прокоментувавши інцидент.

Вона вказала дільницю, на якій сталося порушення – на 181367, де зафіксували вкидання бюлетенів. Відомо, що містянин просто вкинув пачку бюлетенів, після чого почав тікати. Олена Розенблат зазначила, що на дільницю одразу викликали поліцію і подали звернення до суду. Кандидатка на пост міського голови вказала також, що це не єдиний випадок порушення. Вона зазначила, що на дільницю, куди прийшли голосувати кандидат з дружиною, сусідами на свою дільницю, теж стався інцидент. В результаті на цій дільниці немає жодного голосу. Вона назвала дільницю 181449 (школа №14). Зважаючи на подібні випадки, Олена Розенблат вимагала перерахунку голосів на даній виборчій дільниці.

Також позов в адміністративний суд подала партія «Слуга народу» щодо можливої фальсифікації на місцевих виборах у Житомирі. Партія звернулася до суду з позовом про визнання недійсними результатів на виборчій ділянці на вул. Клосовського,8.

Сергій Сухомлин прокоментував ситуацію з позовами, зазначивши, що в результаті перегляду справ в суді, результати голосування не змінилися.

Суд розглянув усі позови, котрі надійшли в бік Житомирської міської територіальної виборчої комісії. Більшість винесених рішень – на користь ТВК.

Результати

Житомирська міська територіальна виборча комісія замовила 1000 примірників спецвипуску в газеті «Ехо», де опублікувала результати місцевих виборів. За результатами проведених місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, до Житомирської міської ради пройшли 6 партій:

 • найбільше (16) депутатів від партії «Пропозиція»;
 • «Слуга народу» – 7 депутатів;
 • «Європейська Солідарність» – 6 депутатів;
 • «Опозиційна платформа – За життя» – 6 депутатів;
 • «Сила і Честь» – 4 депутати;
 • ВО «Батьківщина» – 3 депутати.

Мером Житомира вже вдруге став Сергій Сухомлин, за його кандидатуру виборці віддали більше 52% голосів.