П’ятниця, 20 Травня, 2022

Рекомендації по вибору підсилювача

Існують різні типи підсилювачів, докладніше тут. Вони діляться на три групи виходячи з функцій, які вони виконують:

 1. Попередні. Використовуються для підготовки вхідного сигналу малої потужності до подальшого посилення. Як правило, їх розміщують поблизу від джерела сигналу, для уникнення перешкод від інших електронних і електричних пристроїв. Зазвичай вони складаються з блоку комутації входів, блоку тембру і регулювання гучності і самого підсилювача.
 2. Прикінцеві. Їх призначення полягає в посиленні сигналу до рівня і потужності, необхідної для хорошої роботи акустики. У них зазвичай, відсутня можливість коригувати параметри сигналу.
 3. Повні. Виконують одночасно функції попереднього і кінцевого підсилювачів, що дає набагато більше зручностей для експлуатації. Їх вартість, найчастіше, виявляється меншою, ніж загальна вартість окремо придбаних попереднього і кінцевого підсилювачів.

Підсилювачі будуються за типом елементної бази і діляться на наступні типи:

1. Лампові. Їх переваги полягають в наступному:

 • стійкість до коротких замикань;
 • висока якість звуку при простою схемою;
 • менше шуму;
 • менш жорсткий і теплий звук.

Любителі звучання у високій якості вибирають саме лампові підсилювачі.

2. Транзисторні. Як підсилюючих елементів в них застосовані польові і біполярні транзистори. На відміну від лампових, до них пред’являються більш жорсткі вимоги щодо захисту блоків живлення і вихідних каскадів від перевантажень і коротких замикань.

3. Гібридні. У них використовуються і електронні лампи, і інтегральні мікросхеми, і напівпровідникові прилади.

Підсилювачі на інтегральних мікросхемах. Головними перевагами таких підсилювачів є висока ремонтопридатність, компактність.

Головні параметри підсилювачів

При виборі домашнього підсилювача слід звернутися до таких опцій:

 • Робочий діапазон частот. Рекомендується вибирати пристрій з максимально широким діапазоном частот, а його верхня межа в кілька разів повинна перевищувати 20 кГц.
 • Швидкість наростання на виході сигналу. Цей параметр визначає здатність пристрою із заданим значенням коефіцієнта спотворень відтворювати різкі сплески звукового сигналу (фронти сигналу). Для підсилювача високої якості такий параметр не повинен бути менше 5В / мкс.
 • Потужність, що розвивається в навантаженні. Якщо ви вирішили придбати підсилювач і акустичну систему, спочатку слід вибрати акустику, а потім тільки підсилювач. Підібрати підсилювач до акустики простіше, оскільки вона дає деякі орієнтири для вибору підсилювача, як мінімум, з точки зору його потужності.

Орієнтири наступні:

 • орієнтуватися потрібно на номінальну потужність підсилювача, оскільки вона визначає довгострокове відтворення звуку із заданим рівнем спотворень;
 • підсилювач повинен забезпечувати потужність на 60% більшу від потужності акустики.
 1. Співвідношення шум / сигнал. Цей параметр визначає співвідношення потужностей шумового і корисного сигналів і вимірюється в децибелах. Чим вище значення цього параметра, тим краще якість відтвореного звуку. Рекомендується вибирати підсилювач, який має значення не менше 90-100 дБ.
 2. Число підсилюючих каналів. Кількість каналів вибирається за принципом «кожна колонка акустики працює від свого каналу». Саме цей принцип забезпечить якісне звучання.
 3. Мінімальна допустима навантаження. Потужність, яка розвивається підсилювачем, його надійність і безвідмовність безпосередньо залежить від акустичної системи. Якщо акустика характеризується низьким опором – потрібен більш потужний підсилювач.

Додаткові поради щодо вибору:

 1. Купувати найостаннішу модель необов’язково. Буває, що підсилювач, довго пролежав на складі, стає набагато дешевше без впливу на якість.
 2. Потрібно орієнтуватися на площу простору, в якому техніка буде експлуатуватися. Орієнтовна потужність кожного каналу на кв.м. становить 3-5 Вт.
 3. Вибирати пристрій потрібно з запасом по потужності, для уникнення експлуатації при максимальних потужностях, оскільки це сильно знижує надійність пристрою.
 4. Вибираючи виробника, варто звернути увагу на лідерів індустрії таких, як EBS, Park Audio, Yamaha.