Середа, 17 Серпня, 2022

Житомир і Євромайдан – що їх пов’язує?

З 2015 лютого українці святкують День пам’яті героїв Майдану 20 лютого. Ця дата стосується житомирян більше, ніж може здатися на перший погляд. Не всі містяни знають, що події на майдані Корольова розвивалися синхронно зі столичними протестами, багато житомирян були учасниками Революції Гідності та перебували у самому центрі трагічних подій, а їх свідчення стали надбанням Всеукраїнських проєктів. Більше на yes-zhytomyr.

Проєкт “Майдан. Усна Історія”

У рамках цього проєкту координатори записують свідчення про події Майдану у різних містах України від очевидців. У Житомирі спілкування з учасниками Революції Гідності лягло на плечі докторки історичних наук, професорки Житомирського Державного університету імені Івана Франка Вікторії Венгерської. На думку науковиці, дуже важливо відстежувати різні свідчення для того, щоб отримати найактуальніші та найповніші дані про події того часу. Жінку цікавлять саме емоції, переживання та думки людей, які брали участь у протестних акціях. Вона запевняє, що це стосується як столичного майдану, так подій, які відбувалися на регіональному рівні в обласних центрах. Матеріали важливо зберігати, аби публіцисти, дослідники, історики, політологи та громадські діячі надалі могли їх використовувати.

Записи здійснювали на базі Житомирської обласної державної телерадіокомпанії. Свідчення, які вдалося забрати, планують використовувати надалі у документальних проєктах, а копії передаватимуть до Українського інституту національної пам’яті. 

Хронологія подій листопада

Події розгорнулися у Житомирі у 2013 році. Перша група місцевих мешканців виїхали до столиці для участі в акції на підтримку Євроінтеграції України в ніч з 21 на 22 листопада. Тоді ж на Майдані Корольова охочі створили намет навпроти Житомирської обласної державної адміністрації, а вже о 18.00 провели акцію під гаслами “Україна йде в Європу” “Я обираю ЄС”.

Вже за два дні до протестної акції у центрі столиці приєдналися кілька тисяч житомирян. У Житомирі відбувалося віче, а вночі побили Влада Пучича. 26 листопада Житомирський окружний адміністративний суд частково задовольнив позов виконавчого комітету Житомирської міської ради, який передбачав обмеження мирних зібрань у центрі міста в період з 26 листопада 2013 року по 19 січня 2014 року. Також йшлося про заборону ставити намети, проводити мирні акції, під час яких буде залучена звукова техніка на майдані Корольова, Соборному та вулиці Михайлівській.

28 листопада пройшла хода місцевих студентів задля підтримки євроінтеграції, а також віче “За Європейську Україну!”. Під час нього було ухвалено резолюцію “За європейський Житомир, за європейську Україну”. На приміщенні міської ради вивісили прапор Європейського Союзу. Наступного дня мешканці міста організувалися у “живий ланцюг” у самому центрі Житомира. Житомирські студенти, які намагалися потрапити до столиці, аби долучитися до акції протесту. не могли цього зробити, бо шлях їм перешкоджали ДАІвці. Постраждали організатори житомирського майдану – Влад Пучич та Іван Фурлет. На них було скоєно напад. 30 листопада житомиряни здійснили ходу до Управління МВС на Житомирщині, районних Корольовського та Богунського відділів міліції. Активісти вигукували “Міліція з народом!”

Хронологія грудневих подій

Першого грудня небайдужі житомиряни зібралися на майдані Корольова, аби підтримати віче у столиці. Наступного дня було створено Штаб національного спротиву, а активісти провели ходу студентів вулицями міста, було оголошено студентський страйк. Четвертого грудня студенти пікетували Житомирську обласну раду. вимагаючи місцевих депутатів виступити в підтримку відставки Президента та уряду, відмовитися від заборони мирних акцій та сприяти звільненню протестувальників, яких було заарештовано першого грудня у Києві на вулиці Банковій.

Сьомого грудня у Житомирі пройшов автопробіг вулицями міста на підтримку Євромайдану. Учасники закликали усіх небайдужих приєднатися до столичного “Маршу мільйонів”, який мав відбутися восьмого грудня.

13 грудня учасники майдану навідалися до Управління Служби Безпеки України у Житомирській області. За два дні на голову міської громадської організації “Свобода” Віктора Брокарєва було скоєно напад. 17 грудня активісти прийшли під стінами Житомирської обласної прокуратури, влаштувавши акцію, метою якої було взяття під контроль правоохоронними органами справ щодо нападів на громадських активістів. Наступного дня, напередодні Дня міліції, активісти Євромайдану привітали правоохоронців, а навпроти Управління МВС України у Житомирській області пропонували усім, хто бажає, написати побажанням представникам цієї професії на ватмані. 

20 грудня журналісти з Бердичева та Житомира провели акцію разом зі студентами та активістами Євромайдану. Вони зібралися під стінами Управління МВС України у Житомирській області та вимагали відставки міністра внутрішніх справ Захарченка, а також розслідування усіх справ щодо побиття журналістів. 

Книга “Майдан від першої особи. Регіональний вимір”

Книгу презентували 20 лютого 2018 року у Домі української культури. Вона вміщує спогади учасників протестних акцій на території усієї України. Велика увага приділяється розділу “Житомирська область”. Читачі мають змогу ознайомитися з фотографіями та іншими матеріалами подій Революції Гідності. До презентації долучилися науковці Житомирського Державного Університету імені Івана Франка, студенти, вчителі-історики, а також представники громадськості та журналісти.

Хто з житомирян долучився до написання книги?

Багато хто з житомирян напередодні долучилися до написання спогадів у розділі “Житомирська область.

Серед них учасники Антитерористичної операції – Андрій Голумбевський, Василь Клюба, голова Житомирської міської громадської організації “Товариство греків” Наталія Куркчі, голова Житомирського обласного осередку партії “Демократичний альянс” Юрій Жуковський”, майстериня-модельєр Жанна Концевич, звукорежисер Дмитро Кушнєров, а також представники науки – Марія Масловська, Іван Хом’як, Віктор Мойсієнко, графічний дизайнер Микола Ніколаєв й заступник мера міста Дмитро Ткачук, журналістка Юлія Чепюк.

.