П’ятниця, 20 Травня, 2022

Житомир відвідала міністр у справах ветеранів Оксана Коляда

20 січня Житомир відвідала з робочої поїздкою міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Оксана Коляда. Далі розкаже “Yes-Zhytomyr”

Де в Житомирі побувала міністр

Очільниця міністерства у справах ветеранів разом з очільниками міста та області вшанувала загиблих учасників АТО/ООС, відвідавши Смолянське військове кладовище, де поховані Герої Житомирщини. Серед похованих п’ять “кіборгів”, хлопців, що захищали Донецький аеропорт.

За словами Коляди, вона розпочала робочий візит на Житомирщину із правильної справи – вшанувала пам’ять військових. Житомирщина надала найбільшу кількість демобілізованих осіб. Також міністр встигла поговорити з родинами загиблих військових та зазначила, що тільки так можна дізнатись про всі проблеми, що турбують людей.

У покладанні квітів до могил українських військових взяла участь польська делегація з Надзвичайним та Повноважним Послом Республіки Польща в Україні Бартошем Ціхоцькі, а також родичі військових та представники громадськості.

!

Робоча зустріч з очільниками області

За програмою офіційного візиту, після відвідин Смолянського кладовища міністр провела зустріч з керівниками Житомирської обласної державної адміністрації та мером Житомира. На зустрічі з Оксаною Колядою були обговорені питання медичного лікування та реабілітації, соціальної та психологічної підтримки.

За словами Оксани Коляди, дуже важливо працювати в різних куточках України та визначати проблемні питання, тому що йде процес переформатування міністерства, змінюється філософія підходів до роботи, а найближчим часом буде зареєстровано основний закон, так звану “конституцію” – закон про статус ветеранів, який буде включати визначення статусів, з якими працюють у міністерстві. В тому числі і статус родин загиблих. Коляда переконана, що це питання шани до тих сімей, чиї батьки або чоловіки, діти не повернулись з бойових дій. 

“Ми також змінюємо філософію у ставленні до наших бенефіціарів. Ми відходимо від патерналістського ставлення до системи розвитку їх потенціалу для того, щоб люди, які повертались з війни або їх родини були фінансово незалежними та могли себе забезпечувати всім. А держава буде гарантувати певний пакет преференцій та пільг і можливостей для цих людей”, – каже Коляда.

"

Відділення лікування учасників бойових дій

На зустрічі з представниками Житомирської ОДА, пані Оксана згадала і про відділення лікування учасників бойових дій, яке розташоване у Центрі вертебрології. Головний лікар госпіталю ветеранів війни Павло Журбенко повідомив, що протягом 2019 року у Центрі пролікувались більше двох сотень військових, а у Бердичівському військовому шпиталі – більше тисячі людей. Оксана Коляда зазначила, що назву відділення було змінено, тому і підход до направлення туди був змінений. 

“В мене виникли стосовно цього питання: чи можемо ми повернутись до тієї практики з огляду, що це відділення є одним із кращих в Україні в плані забезпечення обладнанням? Все ж таки спеціалізованого відділення для проходження лікування ветеранами, які мають нейротравми. На сьогодні крім Клевані, напевно, таке потужне відділення є тільки в вертебрології Житомирської області. Я би попросила взяти це на контроль”, – сказала міністр. 

Вона впевнена, що це було б доброю ініціативою міністерства та Житомирської області, а саме приймати тут військових, ветеранів з усієї країни. Це надсучасне відділення, в яке було вкладено дуже багато коштів з місцевого та державного бюджетів. Міністр сказала, що це гріх, не використовувати таке відділення для всіх. 

№

Питання присутніх на зустрічі

Присутні на зустрічі задавали питання, які стосувались переважно лікування та заходів по реабілітації. Коляда переконана, що ситуацію з цими питаннями з часом покращить ухвала закону про статус ветеранів. Така ситуація склалась по всій Україні, і вона буде поки не пройде реформа, не буде отримано нормальне фінансування, не будуть оплачуватись медичні послуги. Наразі, на всеукраїнському рівні, на рівні кожного регіону, займаються супроводженням кожної окремої людини, шукають кошти, домовляються з асоціацією стоматологів, які ставлять безкоштовні імпланти, шукають, підписують меморандуми з спеціальними інститутами, які проводять безкоштовні операції, а також беруть витратні матеріали для шунтування чи стентування безкоштовно тощо.  

Під час розмови окремо обговорили і питання психологічної підтримки учасників бойових дій, озвучили також і найбільш критичні ситуації. Пані Оксана переконувала, що по питанню профілактики суїциду є гарний досвід в деяких регіонах України, де було профінансовано з обласних бюджетів мобільні групи, в яких фахівці-психологи разом з військовими виїжджають до ветеранів, які потребують допомоги. 

Міністерка зауважила, що якщо це потрібно, то цей досвід можна передати через Володимира Лагуту та впровадити ці напрацювання на рівні Житомирщини. З часом це може стати централізованим процесом. Каже, що вони завжди будуть чесні та відкриті для всіх. Міністерство не може почати працювати за декілька місяців. Зараз використовують будь-які ресурси, кошти обласних, міських бюджетів, донорські кошти тощо. У міністерстві роблять все, щоб працювати ще більш ефективно. Також, Коляда порадила всім ветеранам звертатись за допомогою до представників міністерства у Житомирі та області. Доречі, Оксана Коляда, одна з тих людей, які займались створенням “Дому ветерана” у місті Житомирі.

;

Нагадаємо, що на наступних виборах бажаючі балотуватись у мери Житомира повинні будуть сплатити чотириста тисяч застави. Відбулись зміни у виборчому законодавстві України, за якими грошова застава на посаду мера Житомира буде складати близько 378 тисяч гривень. У порівнянні з минулими виборами, що пройшли у 2015 році, ця сума зросла приблизно у 40 разів. Також зросла сума застави і для політичних партій, які хочуть брати участь у виборчих перегонах на посади депутатів обласних та міських рад. Таку інформацію оприлюднив громадський рух “Чесно”. За їх даними, підписаний президентом новий Виборчий кодекс, не тільки вносить зміни у виборчу систему, а й регулює питання застав кандидатів та політичних партій всіх рівнів. Розмір суми застави для кандидатів у президенти та депутатів Верховної ради суттєво не змінився, а от застави для учасників на виборах до місцевих рад збільшились у 40 разів, якщо порівнювати з минулими роками.