Субота, 21 Травня, 2022

Антитютюновий законопроєкт: чого чекати житомирянам

Про шкоду тютюну говорять кругом: в школі, вдома, по телебаченню. Але така пропаганда спрацьовує з точністю навпаки. Чим більше говорити людині, що цього робити не можна, тим більше вона до цього тяжіє. Можливо, через це курців не стає менше. Високим залишається бажання спробувати продукт, який не радять. Далі на yes-zhytomyr.

У Житомирі боротьбу з палінням розпочали ще в 2016 році, коли по місту поширилася заборона палити в громадських місцях, зокрема в парках та скверах. Курцям для паління були відведені спеціальні площадки. Жителі міста позитивно оцінили таку ініціативу влади. Кожен для себе знайшов позитив: діти не дихатимуть димом, гуляючи з мамами, підлітки не дивитимуться, думаючи, що це добре, менше сміття у вигляді недопалків тощо. 

Щоразу увагу місцян привертають до проблеми перед знаковими подіями чи датами. Наприклад, до Всесвітнього дня без тютюну (31 травня), до Міжнародного дня відмови від куріння (18 жовтня) проводять всеможливі просвітницькі брифінги та семінари. Закликають до здорового способу життя.

Чому в Житомирі курять

Якщо розглядати наше місто, як приклад проблеми, чому люди курять, знаючи, що це шкідливо; говорять, що готові кинути, але не роблять цього, то варто звернути увагу на наступне.

У Житомирі, як і по всій Україні, не припиняється нав’язлива реклама цигарок. Вона є кругом: в магазинах, кіосках, навіть, на зупинках. Це дає можливість вважати, що куріння – визнане суспільством. Особливо дієва реклама серед дітей та підлітків. 

Окремо варто говорити про тенденцію збільшення пропозиції та попиту на тютюнові вироби для нагрівання, електронних цигарок, кальяну. Останній навіть дозволений у місцях громадського харчування.

Соціологи відзначають, що тютюнопаління в теперішній час має тенденцію до зростання. Якщо у 2009-2014 роках поширеність куріння швидко спадала, то, починаючи з 2019 року шкала графіка приросту показує стрілкою вгору.

Ще одна проблема, про яку варто говорити в контексті активного куріння – це неналежне фізичне виховання молоді. Мала кількість фізичних навантажень або його відсутність призводить до пригніченого стану, який хочеться компенсувати будь-чим іншим, наприклад, димом.

Курінню також сприяють відсутність позитиву та адреналіну в крові, а також низька зайнятість.

То як кинути палити

Одвічне питання, на яке ще ніхто однозначної відповіді не надав. І не дивно. Бо це індивідуально для кожного. Але ясно одне: не починати легше, ніж кинути. Проаналізувавши чинники, які сприяють курінню, висновки виникають самі собою. Для того, щоб не палити, потрібно:

  • зменшити прояв зацікавленості суспільства до тютюнопаління, зокрема, шляхом мінімізації реклами;
  • впровадити заходи щодо знищення способів легкодоступності засобів для нагрівання тютюну;
  • забезпечити заняття активним спортом, щоб це стало постійним пунктом до виконання у щоденному графіку. Фізичні навантаження збільшують відчуття задоволеності на біохімічному рівні і в такому стані тяжіння до тютюну зникає;
  • запроваджувати періодичні екстремальні подорожі, наприклад, в гори чи джунглі, що дасть можливість наситити організм адреналіном та позитивними емоціями і тим самим забути про цигарки;
  • максимально забезпечити себе роботою. Постійна зайнятість витісняє місце для цигарки.

Кроки щодо запобігання курінню серед молоді

Соціологи розповідають, що кожний п’ятий підліток у віці 13 років вживає нікотин через електронні цигарки, а кожний сьомий віком 15-17 років вже має відповідну залежність. 

З метою запобігання поширення куріння серед молодого покоління, народні депутати  виступили з ініціативою ухвалення антитютюнового закону. Серед них і представник Житомирської області, нардеп Сергій Кузьминих. 

Законопроект №4358 базується на євроінтеграційній Директиві 2014/40/ЄС, яка є частиною Угоди Асоціації між Україною та ЄС. Законопроєкт очікує на схвалення депутатами, але вони запевняють, що проблем із прийняттям не буде, бо всі підтримують його норми. Серед найдієвіших нововведень такі:

  • тютюнові вироби для нагрівання будуть заборонені у громадських місцях так само, як і звичайні цигарки;
  • на упаковках буде збільшено зображення щодо шкоди куріння;
  • буде діяти заборона розповсюдження ароматизованого тютюну та сигарет , які застосовують для самокруток;
  • на е-сигаретах застосують попередження щодо шкоду здоров’ю, а рекламу електронних пристроїв заборонять.

Ефективність запропонованих змін вже доведена на міжнародному рівні. За час дії Директиви, поширеність куріння у Європейському Союзі серед дорослого населення впала на 13 %, а серед підлітків – на 20%. 

У пояснювальній записці народні депутати коментують, що прийняття законопроєкту  №4358 – нагода посилити антитютюнове законодавство, а  дітям та молоді – шанс на життя без куріння.