П’ятниця, 20 Травня, 2022

Мер Житомира і голова ОДА не порушували таємницю голосування, – адвокат

31 березня мережу облетіла інформація про те, що мер Житомира Сергій Сухомлин та голова Житомирської ОДА Ігор Гундич порушили таємницю голосування, виклавши на своїх сторінках у соцмережах фото з бюлетенями.

Далі розкаже «Yes-Zhytomyr»

Зокрема, ЗМІ посилалися на ст. 7 Закону «Про вибори президента України», згідно з якою голосування на виборах президента України є таємним.

«Відповідно до статті 159 (порушення таємниці голосування) Кримінального Кодексу України, умисне порушення таємниці голосування під час проведення виборів або референдуму, що виявилося у розголошенні змісту волевиявлення громадянина, який взяв участь у виборах або референдумі, – карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років», – нагадують у Комітеті виборців України.

Коментуючи ситуацію з фотографіями Ігора Гундича та Сергія Сухомлина, юристи Адвокатського бюро Сергія Хоменка зазначають: мер Житомира і губернатор не порушували таємницю голосування, оскільки не було зафіксовано зміст бюлетеня під час вкидання в скриньку і не розкрито вибір кандидата.

За словами юристів, фотографування процесу вкидання бюлетеня публічною особою не є порушенням чинного законодавства України.

«Тут умисел відсутній, оскільки дії Сухомлина та Гундича не були направлені на розголошення змісту волевиявлення. Будучи публічними особами, вони ніяким чином не могли уникнути того, що журналісти будуть фотографувати процес вкидання бюлетеня в скриньку. Крім того, ніде і ніяк не встановлено, як має бути згорнутий бюлетень в цей момент», – наголошують в адвокатському бюро.

Разом з тим, стало відомо, що довірені особи кандидатів у президенти Юрія Бойка та Юлії Тимошенко поскаржилися до окружної виборчої комісії округу №62 (Житомир) на дії мера та голови ОДА. За фактами оприлюднення світлин із бюлетенями посадовцями Житомирщини поліція відкрила кримінальне провадження.  

Проте, юристи зазначають, що інкримінування ст. 159 ККУ публічним особам є абсолютно недоречним, бо вони не є суб’єктами злочину.

Нагадаємо, що Центральна виборча комісія обробила 45 % електронних протоколів дільничних виборчих комісій про підсумки голосування на виборах президента. За результатами обробки протоколів, лідирує шоумен Володимир Зеленський, якого підтримали 30.16 % виборців.